Homerlive
https://www.homerlive.cz/unikatni-presun-peci-v-chemicce-sel-jako-po-masle/

Unikátní přesun pecí v chemičce šel „jako po másle“




Unikátní přesun nových pecí k obnovované etylenové jednotce se uskutečnil v litvínovské chemičce za přísných bezpečnostních opatření. Logisticky unikátní projekt, a to z celosvětového měřítka, sledovalo tisíce zaměstnanců a expertů. Přizváni byli i novináři.

K poškození etylenové jednotky došlo po výbuchu 13. srpna 2015. Poté se začalo intenzivně pracovat na její opravě. Nutné bylo odstranit všechna poškozená zařízení, včetně 4 pecí, poškozené potrubní trasy, demontovaly se stovky kilometrů kabelů. „Postaveny byly základy pro nové pece a opravena byla také konstrukce poškozeného potrubního mostu. Nyní se instalují nové kabely, potrubí v oblasti poškozené požárem a probíhá komplexní údržba zařízení celé etylenové jednotky s ohledem na dlouhodobou odstávku. Právě dnes se pak instalovala nová pec,“ uvedl k probíhajícím pracím na opravách etylenové jednotky tiskový mluvčí Unipetrolu RPA Mikuláš Duda s tím, že zároveň se také provádí komplexní rekonstrukce komínu etylenové jednotky.

K přesunu první nové pece došlo v pátek 8. dubna. Následovat budou ale ještě další tři moduly a to v průběhu příštích několika týdnů, až do 21. dubna. Pec se přemisťovala zhruba v délce 600 metrů po nově zřízené komunikaci, která v závodě vznikla právě k tomuto účelu. Celá přeprava obřího kolosu se pohybovala rychlostí jednoho kilometru za hodinu. Celý přesun tak byl dokončen za necelou jednu hodinu. Výška největších modulů je 14,3 m a váha 370 tun. Celá souprava včetně podvozku pak měřila16 m a vážila 422 tun. „Dnes celá akce proběhla hladce. Doufám, že i ostatní přesuny proběhnou obdobně. Je to skutečně unikátní záležitost, a to nejen pro nás, ale i pro samotného dodavatele, který zařízení instaluje. Firma to prováděla jen dvakrát,“ předeslal investiční ředitel Unipetrolu Vladimír Urda. Ten tuto akci s trochou nadsázky přirovnal k přesunu děkanského mosteckého kostela. „Kostel se sice posouval po kolejích a naše pece po silnici. Přesto to bylo náročné. Nejnáročnější částí bylo usazení pece na základy,“ uvedl dále Vladimír Urda. Jak dále investiční ředitel prozradil, prefabrikace pecí nepatří zcela mezi běžné záležitosti. „Standardně se staví na místě. I s ohledem na to, že jsme tady prováděly demolice a nechtěli jsme zpožďovat zahájení výstavby nových pecí, rozhodli jsme se, že budeme práce dělat paralelně,“doplnil dále. Demolice probíhaly do poloviny února. Samotná výstavba pecí pak začala začátkem prosince. „V současnosti budeme pokračovat a stavět vrchní části pecí, které ve finální fázi budou vypadat stejně jako ty předchozí pece. Je před námi ale ještě hodně práce,“ připustil ještě šéf Unipetrolu přes investice.

Víte, že…

…na opravách etylenové jednotky se odpracovalo už kolem pěti set tisíc hodin.

…stejné množství hodin mají zaměstnanci ještě před sebou.

…denně se na rekonstrukci podílí kolem tisíce zaměstnanců externích firem, 1/2 z nich tvoří regionální firmy.

…celkově odhaduje společnost Unipetrol náklady na opravu poškozených zařízení kolem 4,1 miliardy korun.

…k obnovení částečného provozu etylenové jednotky včetně související petrochemické výroby a zvýšení využití kapacity litvínovské rafinerie by mělo dojít letos v červenci.

…standardní provoz etylenové jednotky při maximálním využití kapacity se odhaduje na říjen 2016.

Etylenová jednotka slouží pro výrobu polyetylenu a polypropylenu. Odstavení petrochemie kvůli havárii znamenalo proto omezení výroby. „Vyrábíme zatím jen částečně ze suroviny, kterou dovážíme. Záměr proto je rozeběhnout výrobu co nejdříve, abychom mohli najet na plnou kapacitu,“ uvedl investiční ředitel UNI RPA Vladimír Urda.

 
Post date: 2016-04-09 12:51:30
Post date GMT: 2016-04-09 10:51:30