V Krajské zdravotní využívají novou vyšetřovací metodu pro pacienty s cévními mozkovými onemocněními

0
609

V Krajské zdravotní lékařští specialisté využívají novou vyšetřovací metodu pro pacienty s cévními mozkovými onemocněními.

V ústecké Masarykově nemocnici neurochirurgická klinika spolu s radiologickou klinikou a neurologickým oddělením v rámci Komplexního cerebrovaskulárního centra zavedly do  praxe novou vyšetřovací metodu, která poskytne přehlednou 3D vizualizaci mozkových cév a zároveň umožní zjistit množství průtoku krve jednotlivými mozkovými cévami v mililitrech za minutu. Takové informace nebylo možno doposud získat jinak, než invazivním vyšetřením.

„Metoda bude využívána dominantně u tří skupin pacientů s cévními onemocněními mozku: u pacientů po cévní mozkové příhodě v oblasti mozečku či mozkového kmene, u pacientů s uzávěrem jedné nebo obou krkavic a u pacientů s diagnostikovanou neprasklou mozkovou výdutí. Zvláště u prvních dvou skupin tato metoda pomoci v rozhodnutí, zdali jsou tito pacienti kandidáty k operační léčbě či nikoliv. Tato metoda zpřesňuje dosud používané diagnostické postupy a u pacientů po cévní mozkové příhodě je to zatím jediná takto použitelná diagnostika,“ vysvětlil Martin Sameš, přednosta Neurochirurgické kliniky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

„Zakoupený software opět významně zvyšuje úroveň sekundární prevence u pacientů s cévní mozkovou příhodou a představuje další krok ve snaze poskytovat těmto pacientům v rámci komplexního cerebrovaskulárního centra opravdu maximální dostupnou zdravotní péči,“ zhodnotil přínos nové vyšetřovací metody David Černík, vedoucí Centra vysoce specializované cerebrovaskulární péče, lékař Neurologického oddělení. „Stanovení množství protékající krve v cévách je nová informace, kterou jsme dosud při tomto typu vyšetření neměli k dispozici. Toto funkční vyšetření doplní již dostupné výsledky, a to bez nutnosti invazivního zákroku,“ uvedl Filip Cihlář,  přednosta Radiologické kliniky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní

Nákup SW NOVA za cenu 3 499 320 Kč včetně DPH, který vyšetření qMRA umožňuje, Krajská zdravotní, financovala z vlastních zdrojů. Z uvedené celkové částky přispěla 300 000 Kč Nadace ČEZ.

Komplexní cerebrovaskulární centrum Krajské zdravotní –  Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, patří k nejaktivnějším centrům v České republice. V počtu mechanických trombolýz provádí nejvíce výkonů v počtu na jeden milion obyvatel v ČR. „Vezmeme-li v úvahu, že nejvíce trombolýz se provádí v Německu a České republice, pak výkonnost ústeckého centra patří k nejlepším na světě. Podobně je to v oblasti chirurgie mozkových aneurysmat a operací karotid. Požadovaný nový software pro qMRA posune naše prestižní a výkonné centrum na ještě vyšší úroveň. V dalších letech budeme inspirací pro další Komplexní cerebrovaskulární centra v České republice a v zahraničí v zavedení této moderní technologie,“ je přesvědčen profesor Sameš.

KOMPLEXNÍ CEREBROVASKULÁRNÍ CENTRUM (na základě uděleného statutu dle § 112 zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování: Centrum vysoce specializované cerebrovaskulární péče)

Komplexní cerebrovaskulární centrum (KCC) Masarykovy nemocnice je jedním ze 13 center v ČR, které poskytuje nejvýše specializovanou péči u pacientů s cévním onemocněním mozku, a to jak v oblasti primární, tak v oblasti sekundárně preventivní. Provoz centra zajišťuje velmi dobře fungující spolupráce Neurologického oddělení, Radiologické kliniky, Neurochirurgické kliniky, Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny, Rehabilitačním oddělením a v neposlední řadě Emergency MNUL.

Téměř všichni pacienti s akutní cévní mozkovou příhodou jsou přijímáni cestou Emergency, kde v případě ischemických iktů je započata i specifická léčba-intravenózní trombolýza. Tato léčba je v ČR dostupná v 45 centrech a kritériem kvality péče je čas potřebný k aplikaci léku od přijetí do centra. Od roku 2017 je KCC MNUL trvale každý měsíc mezi 3 nejlepšími centry v ČR. Opakovaná edukace a výrazné pracovní nasazení personálu Emergency ve spolupráci s radiology a neurology zajišťuje každoroční zkracování času zahájení cílené léčby. Toto je jedno z hodnotících kritérií, které dokládá průběžné zlepšování úrovně ústeckého centra.

V primární – akutní péči se ve spolupráci se Zdravotnickou záchrannou službou Ústeckého kraje a Iktovými centry (Teplice, Děčín, Chomutov, Litoměřice) podařilo nastavit v rámci ČR logisticky raritní systém, který s vysokou efektivitou a rychlostí poskytuje pacientům s uzávěrem velké mozkové tepny šanci na plnou úzdravu provedením mechanické embolektomie (zákrok intervenčního radiologa, při kterém je endovaskulární cestou tepenný uzávěr odstraněn). Vysoce aktivní přístup ústeckých intervenčních radiologů zajistil v počtu těchto výkonů pro KCC MNUL v roce 2017 první místo v řebříčku všech republikových center.

 Na čelném republikovém místě je ústecké KCC hodnoceno i pro kvalitu Neurochirurgické kliniky, která patří oborově mezi tři nejvýkonnější centra v ČR. Toto pracoviště zajišťuje na poli cerebrovaskulární problematiky plnou škálu operačních intervenčních postupů.

 Moderní neurointenzivní péči v úvodních hodinách až dnech poskytuje Klinika anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny, následnou sekundárně rehabilitační péči oddělení neurologie a rehabilitace.

 K fungování centra je naprosto nezbytné moderní přístrojové vybavení, které umožnuje poskytovat cerebrovaskulární péči ve vysoké odborné kvalitě a stejně tak to platí i v následné rehabilitační péči. V roce 2015 Krajská zdravotní, a. s., zakoupila pro KCC přístroje v hodnotě bezmála 53,5 milionu korun. Tato částka byla zajištěna financováním z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj, nemalou částku uhradila.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!