Homerlive
https://www.homerlive.cz/v-pristim-roce-mene-svatebnich-terminu/

V příštím roce méně svatebních termínů




Svatba je prvním významným krokem dvou lidí na společné cestě životem. Při rozhodování, jaký typ sňatku uzavřeme, máme na výběr mezi dvěma typy obřadu, církevním a civilním (občanským). V prvním případě skládáme slib do rukou pověřeného představitele zvolené církve nebo náboženské společnosti, v druhém pak do rukou pověřených obřadníků z řad zvolených zástupců města, kterých je v Mostě celkem čtrnáct.

Rozpis svateb na rok 2017

Oddávacími dny byly určeny tyto soboty (s výjimkou 7. 7, kdy jde o pátek), vždy od 8 do 15 hodin:

Leden    14. 1.

Únor        18. 2.

Březen    18. 3.

Duben     1. 4., 29. 4.

Květen    13. 5., 27. 5.

Červen   3. 6., 10. 6., 24. 6.

Červenec1. 7., 7. 7., 22. 7.

Srpen    5. 8., 19. 8., 26. 8.

Září        9. 9., 23. 9.

Říjen       7. 10., 21. 10.

Listopad  11. 11., 25. 11.

Prosinec 16. 12.

Sňatek je v Mostě uzavírán zpravidla buď v obřadní síni magistrátu, nebo v jeho atriu. Zejména v letních měsících však bývá velký zájem o uzavírání sňatků mimo obřadní síň, která tak zůstává neobsazena a dochází proto k časovým prodlevám. Z tohoto důvodu byl celkový počet svatebních dnů ve srovnání s loňským rokem snížen z 25 na 23, přičemž platí, že obřadním termínu je s jednou výjimkou (7. července) vždy sobota.

Pro letošní i příští rok je také vymezen pevný čas konání svateb, a to od 8 do 15 hodin. „Za uzavření manželství mimo tento čas je vždy účtován správní poplatek ve výši 1 000 Kč. V případě, že si budoucímanželé přejí být oddáni v jiném termínu, zaplatí provozní náklady ve výši 5 000 Kč, v případě státních a jiných svátků a Silvestra pak 10 000 Kč a zároveň správní poplatek 1 000 Kč,“ informovala vedoucí oddělení matriky a dokladů mosteckého magistrátu Miroslava Pavlová. Může se rovněž stát, že budete chtít uzavřít sňatek v jednom z magistrátem stanovených dnů, ale ve večerních nebo nočních hodinách (tedy mezi 19. hodinou večerní a 6. hodinou ranní). V tomto případě budete muset uhradit rovněž 5 000 Kč.

Jako hlavní místa, kde je možné uzavřít sňatek, jsou stanoveny obřadní síň v budově magistrátu a zdejší atrium. Při výběru jednoho z těchto dvou míst neplatí nevěsta se ženichem žádné poplatky. V případě volby jiného místa na území města se účtuje jednotný správní poplatek ve výši 1 000 Kč, popřípadě navíc poplatek, který stanoví majitel zvoleného místa (platí to například o hradu Hněvín nebo děkanském kostelu).

 

Kdo je obřadníkem?

Obřadníkem, je ten, kdo je oprávněn přijímat prohlášení o uzavření manželství při civilních svatebních obřadech. V současnosti jimi jsou primátor Jan Paparega, jeho náměstci Marek Hrvol a Markéta Stará, radní Vendulka Balášová, Karel Novotný a Vlastimil Vozka a zastupitelé Hana Aulická Jírovcová, Radek Belej, Jiří Nedvěd, Blanka Nešporová, Jan Schiller, Arnošt Ševčík, Jiří Turis a Jana Zudová.

 

Jaké doklady je třeba předložit při žádosti o uzavření manželství?

V současnosti, kdy je úřadům umožněn přístup do základních registrů, stačí českým snoubencům při podání žádosti předložit občanský průkaz nebo cestovní doklad. Zároveň je vždy nutné předložit rodné listy společných dětí. Pokud je jeden ze snoubenců nezletilý, ale starší šestnácti let, je povinen doložit i rozhodnutí soudu o povolení uzavření manželství

„K urychlení vyřízení žádosti a odstranění případných nesrovnalostí však doporučuje snoubencům předložit, pokud mají k dispozici, jejich rodné listy, rozvodové rozsudky nebo úmrtní listy zemřelých manželů. K jednotlivým žádostem však přistupujeme individuálně, a může se proto stát, že matrika bude požadovat doložení dalších dokumentů,“ vysvětluje Miroslava Pavlová.

Jaké jsou povinnosti při uzavření církevního sňatku?

Jednotlivé podrobnosti si každá církev nebo náboženská společnost určuje sama podle svých vnitřních pravidel. Obecně však platí, že církevní sňatek může být uzavřen až poté, kdy snoubenci předloží oddávajícímu osvědčení vydané matričním úřadem, v jehož správním obvodu má být manželství uzavřeno. Od vydání tohoto osvědčení, které obsahuje potvrzení o tom, že snoubenci splnili všechny požadavky stanovené zákonem, nesmí do sňatečného obřadu uplynout více než šest měsíců. Vydání osvědčení není zpoplatněno.

 

Jaké náležitosti je třeba splnit při plánování sňatku v cizině?

Uzavření manželství se řídí právem státu, kde má být svatební obřad proveden. Snoubenci si tak musí nejdříve zjistit, jaké doklady si musejí z České republiky zajistit. Zpravidla se jedná o vysvědčení o právní způsobilosti, které nesmí být starší šesti měsíců, a rodný list s aktuálním datem vydání. Požádá-li snoubenec o vydání vysvědčení o právní způsobilosti prostřednictvím zmocněnce, musí být jeho podpis na plné moci úředně ověřen. Doklad je zpoplatněn částkou 500 Kč.

Správní poplatky:

Sňatek na stanoveném místě i termínu          bez poplatku

Sňatek mimo obřadní síň nebo atrium           1 000 Kč

Sňatek mimo stanovený čas                         1 000 Kč

 

Provozní náklady:

Sňatek mimo stanovené dny                       5 000 Kč

Sňatek ve stanovený den, od 19 do 6 hodin 5 000 Kč

Sňatek o státní či ostatní svátek a 31. 12.    10 000 Kč
Post date: 2016-12-28 13:26:28
Post date GMT: 2016-12-28 12:26:28