Homerlive
https://www.homerlive.cz/v-usteckem-kraji-pomahaji-studenti-ucni-i-zaci/

V Ústeckém kraji pomáhají studenti, učni i žáci





V Ústeckém kraji se již objevili první studenti a žáci, včetně učňů, kteří nabídli pomoc některým poskytovatelům sociálních služeb, kteří se v době pandemie koronaviru potýkají s nedostatkem personálu.


Vláda České republiky umožnila „povolat“ studenty středních, vyšších odborných a vysokých škol, aby pomohli zdravotním a sociálním službám aspoň dočasně nahradit případné chybějící pracovníky. „Zatím zvládá většina poskytovatelů vykrýt personální výpadky převážně vlastními silami, ale ty mohou v dalších dnech ubývat a potřeba takovéto výpomoci bude stále naléhavější,“ uvedl krajský radní pro oblast sociálních věcí Miroslav Andrt. Krajský úřad Ústeckého kraje proto zmapoval jak poptávku ze strany poskytovatelů sociálních služeb, tak i reálné možnosti a počty konkrétních studentů, kteří splňují vše potřebné a budou moci do jednotlivých zařízení sociálních služeb nastoupit.


Dosud projevily zájem celkem čtyři organizace, k nimž již začali nastupovat první žáci a studenti. Největší potřebu řeší v Domově „Srdce v dlaních“ Jiříkov, kde chybí až pět pracovníků v sociálních službách. Skvěle zde ale zafungovala spolupráce se Střední lesnickou školou Šluknov, která má pro ně požadovaný počet žáků již zajištěn. Dva pracovníky je potřeba nahradit v Domovech sociálních služeb Meziboří, přičemž dvě studentky zajistila VOŠ ekonomická, sociální a zdravotnická z Mostu. Jedna pracovní síla chybí ještě v Domovech sociálních služeb Kadaň a Mašťov, ale i zde bude v pondělí nastupovat žákyně z Gymnázia a Střední odborné školy z Klášterce nad Ohří. Zájem o spolupráci projevily i Domovy sociálních služeb Litvínov, kde chybí tři pracovníci, za které bude zajištěna náhrada již od pondělí 30. března.


Nakonec se ukázalo, že nechybí jen sociální pracovníci a pečovatelky, ale i další pracovníci. V Podkrušnohorských domovech sociálních služeb Dubí – Teplice mají například nedostatek zaměstnanců v kuchyni. Tyto svou situaci vyřešily navázáním spolupráce s Hotelovou školou z Teplic, která nabídla na výpomoc hned tři své učně. Dva z nich byli zaměstnáni jako brigádníci, třetí je připraven v záloze.


Ochotu dobrovolnicky pomáhat začalo systematicky mapovat a organizovat také Krajské koordinační centrum dobrovolnické pomoci zřízené ústeckým Dobrovolnickým centrem, na jehož webových stránkách (www.dcul.cz) lze nalézt veškeré aktuální informace včetně informací o možnosti registrace prostřednictvím webového formuláře a aplikace Mobilní rozhlas – anketa „Dobrovolníci v Ústeckém kraji“.





 
Post date: 2020-03-27 17:43:50
Post date GMT: 2020-03-27 16:43:50