V Ústí nad Labem se poprvé schází krajská vláda – hejtmanem je opět zvolen Oldřich Bubeníček z KSČM

0
1214

10 hodin – Na Krajském úřadě v Ústí nad Labem právě začalo ustavující zasedání nově zvoleného krajského zastupitelstva. Po státní hymně a úvodním proslovu začínají krajští poslanci skládat slavnostní slib. Křeslo hejtmana, jeho náměstků a radních zůstávají zatím prázdné. Dle nepsané tradice Zastupitelstvo řídí nejstarší člen zastupitelstva, v tomto případě Stanislav Rybák (KSČM).

10.32 hodin – Slavnostní slib všech přítomných zastupitelů je složen. Následují praktické pokyny pro novopečné zastupitele a probíhá testovací hlasování.

10.41 hodin – Schvaluje se návrhová a volební komise. Zastupitelé poprvé hlasují „na ostro“, pro návrh je většina z nich.

10.52 hodin – Zastupitelé řeší program svého prvního zasedání. Zastupitelský klub ODS navrhuje stáhnout z programu body týkající se sociálních služeb. Oponuje Martin Klika z ČSSD, který vysvětluje, že vzhledem ke kontinualitě fungování sociálních služeb je nutné body schválit. Zastupitelé návrh ODS hlasováním zamítají.

10.57 hodin – Následuje schvalování jednacího řádu, ke kterému má klub ODS výhrady. Návrh  je následně schválen. Třicet poslanců je pro, čtyři proti a dvacet se zdržuje.

11.00 hodin – Začíná zlatý hřeb ustavujícího zastupitelstva – volba hejtmana Ústeckého kraje. Poslanecké kluby ČSSD-KSČM a SPD SPO navrhují Oldřicha Bubeníčka z KSČM. Objevuje se ale také jméno Petra Urbánka za hnutí ANO.

11.03 hodin – Někteří zastupitelé vznášejí protinávrh, aby volba hejtmana proběhla tajně. Tajná volba v hlasování podporu nezískala. Začíná se hlasovat veřejně.

11. 05 hodin – Pro Oldřicha Bubeníčka zvedá ruku 28 zastupitelů, proti je 15, zdržuje se 12 zastupitelů.

11.08 hodin – Hejtmanem je opět zvolen Oldřich Bubeníček, který vzápětí přebírá insignii v podobě slavnostního hejtmanského řetězu.

11.10 hodin – Následuje volba náměstků hejtmana. Klub ODS navrhuje snížit počet náměstků z pěti na dva. Návrh není přijat. Proti je 18 z 55 zastupitelů, devět se zdržuje.

11.16 hodin – Na místa náměstků jsou navrženi v tomto pořadí Martin Klika (ČSS), (Jaroslav Foldyna (ČSSD), Stanislav Rybák (KSČM), Jaroslav komínek (KSČM), Petr Šmíd (SPD – SPO). Všichni navržení s kandidaturou souhlasí. Začíná se hlasovat.

11.21 hodin – Všichni náměstci hejtmana jsou těsnou většinou zvoleni.

11.25 hodin – Následuje volba zbývajících členů rady. Na místa radních jsou navrženi Radek Belej (KSČM), Zdeděk Matouš (ČSSD), Jitka Sachetová (KSČM), Jaroslav Drlý (KSČM) a Radek štejnar (ČSSD). Těsnou většinou jsou všichni zvoleni.

11.41 hodin – Začíná debata o počtu uvolněných členů rady Zastupitelstva Ústeckého kraje. Opozice navrhuje uvolněné pouze pouze pro hejtmana a čtyři náměstky. Protinávrh není přijat. Hlasuje se o původním návrhu v počtu osmi uvolněných členů rady. Návrh je přijat velmi těsně (28 hlasů pro, 21 proti a 6 se zdrželo). Volba krajské vlády je kompletní. Hejtman vyhlašuje „zaslouženou“ přestávku.

V Ústeckém kraji dali voliči nejvíce hlasů hnutí ANO, které v krajském zastupitelstvu obsadí 20 křesel. Třináct mandátů získala KSČM, 10 ČSSD a 7 ODS. Pět křesel obsadí Koalice Svoboda a přímá demokracie – TO (SPD) a SPO. Volební účast v Ústeckém kraji byla pouhých 28.94 procent. Ústecký kraj, sestavil vládu pro příští čtyři roky jako jeden z posledních. V následujícím období bude vládnout koalice KSČM – ČSSD – a Okamurovci (SPD-SPO).  Nově sestavená koalice bude mít v pětapadesátičlenném krajském parlamentu nejtěsnější nadpoloviční většinu – 28 hlasů.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!