Vidina lákavé investice ho připravila o statisíce.

0
272

Další oznámení o podvodu spáchaném pod záminkou výhodných investic přijali tento týden chomutovští policisté. Obrátil se na ně 42letý muž z Chomutova, který uvěřil falešné nabídce investování a přišel kvůli tomu o statisíce korun.

Před pár dny dotyčného na sociální síti zaujal odkaz, který se týkal údajného investování s českou energetickou společností. Po kliknutí na odkaz na stránkách vyplnil své kontaktní údaje a za chvíli mu již volal neznámý muž s informacemi o nabídce investování. Vysvětlil mu, jak investování funguje a že je potřeba učinit počáteční vklad v částce 5.999 korun. Sdělil mu, že se s ním dále spojí někdo další a bude s ním investice řešit.

V průběhu několika dní pak poškozenému kvůli údajným investicím volal ještě několikrát jiný muž, který s dotyčným začal vše podrobně řešit. Na jeho pokyn Chomutovan poslal ze svého účtu zmíněnou částku jako „počáteční vklad“ a také si do svého mobilního telefonu stáhnul několik aplikací. Ty měly být údajně nutné pro založení investic a další investování. Podvodník díky jedné z nich také získal propojení s telefonem poškozeného. Do aplikací pak poškozený zadal své osobní údaje včetně fotografie občanského průkazu, údajů k platební kartě a IBAN jeho bankovního účtu. Poté ještě muž na žádost provedl potvrzení ke „klíči“, aby byla aplikace provázaná s jeho bankovním účtem. Následně měl za účelem ověření, zda je vše v pořádku, vyčkat na telefonu a na základě telefonických instrukcí zadával do zmíněných aplikací kódy z sms zpráv, které mu přicházely.

Když se pak podíval do svého internetového bankovnictví, zjistil, že mu na bankovním účtu chybí zhruba 300 tisíc korun. Volal do banky a nechal si účet zablokovat. V bance také zjistil, že bez jeho vědomí byly provedeny z jeho účtu tři platby, pokaždé v částce bezmála 100 tisíc korun. Chomutovan tedy přišel celkově o téměř 300 tisíc korun.

Případem se zabývají kriminalisté, kteří současně znovu nabádají občany k opatrnosti při zvažování svých investic.

Hlavním cílem podvodníků je získat vzdálený přístup na plochu vašeho počítače nebo mobilu a odcizit vaše peníze.
Útočník na internet umístí lákavou reklamu slibující zaručené zisky. V reklamě se pro zvýšení důvěryhodnosti mohou objevovat známé osobnosti a významné společnosti.
Reklama vybízí k vyplnění kontaktního formuláře. Po odeslání údajů je oběť oslovena například telefonicky podvodníky, kteří se vydávají za pracovníky různých investičních společností.
Roztáčí se kolotoč intenzivní manipulace. Oběť poskytne osobní údaje, snímky osobních dokladů, údaje o platební kartě a nakonec umožní i vzdálený přístup na plochu svého počítače nebo mobilu (na základě telefonických instrukcí nainstaluje do svého počítače software, který vzdálený přístup umožnuje).
Pod dojmem regulérní investice odesílá oběť své peníze přímo pachateli nebo je díky poskytnutým nástrojům provádí sám pachatel.
Podvodníci využívají profesionálně vypadající investiční platformy. Vše vypadá velmi věrohodně a slouží k prodlužování nevědomosti či vylákání dalších finančních prostředků.

Jak se nenechat okrást?

Nikdy neposkytujte vzdálený přístup k vašemu počítači nikomu, koho neznáte.

Pachatelé Vás mohou oslovovat například telefonicky, e-mailem, nebo lákavou reklamou. Nevěřte bezhlavě telefonním číslům volajících, protože i ID volajícího může být podvržené.

Neposkytujte ani žádné vaše osobní informace, nebo informace o vašem bankovnictví.

Pamatujte, že v případě investování je riziko výhradně na straně investora. Volte proto pro zhodnocování svých peněz jen ověřené a renomované investiční společnosti.

Nikdy plně nedůvěřujte recenzím, ty může napsat kdokoliv.

Nepodléhejte manipulativnímu jednání, fiktivnímu doporučení celebrit, falešným novinovým článkům a už vůbec ne slibům zaručených investic bez rizika.

Pokud údaje o svém bankovním účtu pod vlivem manipulace poskytnete podvodníkovi, ihned kontaktujte svou banku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!