Výuka techniky v moderním obalu děti láká

0
1031

Naprogramovat si svého robota a poslat ho po předem určené trase, nebo si na 3D tiskárně vytisknout stojánek na mobil případně vlastní vizitku na klíče není žádný problém pro děti ze Soukromé sportovní základní školy v Litvínově. Díky Chytrým hlavám pro Sever tu totiž fungují vybavené kroužky polytechniky a ITC vzdělávání. Nadšeně tu své znalosti a dovednosti na poli techniky rozšiřují kluci a holky už od čtvrtých tříd.

O polytechnickém kroužku uvažoval ředitel školy Pavel Škramlík už delší dobu. Přestože si žáci školy mohou vybrat z téměř dvaceti různých zájmových aktivit mimo vyučování, technické mimoškolní vzdělávání v nabídce tak trochu chybělo. „Do naší školy chodí více kluků než děvčat. Uvažovali jsme o kroužku, který by žáky zaujal. Nakonec jsme se rozhodli pro kroužky 3D tisku, robotiky a programování. Tyto kroužky by samozřejmě nemohly fungovat bez patřičného technického vybavení. Pro školu by bylo pořízení potřebné techniky příliš nákladné. Uspěli jsme ale v grantovém projektu Chytré hlavy pro Sever, kde jsme získali dotaci 70 tis. Kč na vybavení a materiál,“ uvedl Pavel Škramlík. Za dotaci tak škola pořídila kvalitní 3D tiskárnu, materiál potřebný pro tisk a deset Ozobotů. „Máme k dispozici čtyřbarevnou 3D tiskárnu, což není zcela obvyklé. Děti si mohou vyzkoušet tisk výrobků podle svých vlastních návrhů, nebo podle návrhů, které vytvoří pokročilejší návrháři a děti je jen upravují. V současné době navštěvuje kroužek 3D technologií deset žáků. Původně jsme si mysleli, že bude kroužek vhodný pouze pro starší děti, ale nakonec chodí i jeden chlapec ze čtvrté třídy a je velmi šikovný. Zvládá připravit vlastní návrh klíčenky se jmenovkou s využitím čtyř barev, což není úplně nejsnadnější,“ prozradil vedoucí kroužku Pavel Šiktanc. Při navrhování 3D tisku rozvíjí děti svou představivost s využitím nejmodernějších technologií. „Je to jen malý krůček od technického kreslení,“ připomněl Pavel Šiktanc další výhody technického kroužku. „Hodně mě to baví. Jsem rád, že takový kroužek ve škole můžeme mít. Byl jsem zvědavý, jak to zvládnu, ale už si tisknu i podle svých návrhů. Rád vyrábím věci a s pomocí 3D tiskárny to jde snadno. Nejtěžší na tom je připravit návrh a naučit se tiskárnu naprogramovat,“ říká sedmák Tomáš Pokorný, který do kroužku chodí a po stojánku na mobilní telefon se chystá na tisk květináče pro maminku.

Zatímco kroužek 3D tisku je určen spíše pro děti ze sedmých a osmých tříd, pro děti mladší je ideální kroužek robotiky. „Pořídili jsme deset Ozobotů a děti jsou nadšené. Díky programování malých robotů se naučí logicky přemýšlet a navazovat jeden krok na druhý. Je to dobrá příprava pro kroužek programování určený pro starší děti. Ozoboty využíváme také při opakování matematiky nebo například vyjmenovaných slov. Děti je musí naprogramovat tak, aby se pohybovaly výhradně po vyjmenovaných slovech na mapě slov, nebo například aby se důsledně vyhýbaly polím s matematickým příkladem s konkrétním výsledkem. Je to pro děti zábava a zároveň se učí,“ popsal další kroužek Pavel Šiktanc.

Do technických kroužků chodí třicet dětí. Vybrat si je mohli zdarma všichni žáci školy. Fungují už od října loňského roku a děti zatím velmi baví. Vzhledem k tomu, že právě moderní technologie lákají děti nejvíce, je předpoklad, že ani do budoucna nebudou kroužky prázdné a bez zájmu. Díky Chytrým hlavám pro Sever se děti ze sportovní školy dostanou blíže k technice. „To je cíl celého projektu. Zvýšit u dětí zájem o technické vzdělávání, přiblížit jim ho formou zábavy a pomoci školám s moderním vybavením, které je pro děti přitažlivé,“ uvedla Gabriela Sáričková Benešová, mluvčí společnosti Vršanská uhelná, která grant každoročně vyhlašuje. Dotace z loňského roku není první pomocí, které se sportovní škole z grantu Chytré hlavy dostalo. Už v roce 2017 si škola za téměř tři sta tisíc korun pořídila mobilní učebnu vybavenou tablety.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!