Homerlive
https://www.homerlive.cz/zaci-a-studenti-odevzdali-k-recyklaci-5-677-kg-baterii/

Žáci a studenti odevzdali k recyklaci 5 677 kg baterií




Školáci a studenti ve Ústeckém kraji odevzdali k recyklaci 5 677 kg použitých baterií. V rámci programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět se v kraji do 3měsíční sběrové kampaně zapojilo 78 škol. Nejvíce baterií v přepočtu na žáka vytřídili v Základní škole a Mateřské škole Liběšice, a to 18,5 kg. Vedle samotného sběru baterií se děti ve školách učí, proč je důležité baterie třídit a recyklovat a jak tím chrání životní prostředí.


V celé České republice se do sběrové kampaně od poloviny srpna do poloviny listopadu loňského roku zapojilo 1 042 škol a společně k recyklaci předaly téměř 60 tunu baterií. Za sběr baterií dostávají školy od Recyklohraní body na školní konta. Za ně si pak mohou v katalogu vybrat odměny, nejčastěji v podobě knížek, školních potřeb, sportovních potřeb a hraček.


„V Recyklohraní je zapojených už téměř 3 700 škol z celé republiky. Žáci a studenti se prostřednictvím tohoto projektu aktivně a hravě vzdělávají v tom, proč je důležité třídit a recyklovat baterie a elektrospotřebiče. Velkou pozornost však věnujeme také tomu, aby se naučili, že ještě důležitější než třídit, je předcházet vzniku odpadů a myslet na rozumnou spotřebu,“ říká Petr Kratochvíl, jednatel neziskové společnosti ECOBAT, která je spoluvyhlašovatelem sběrové kampaně a v České republice zajišťuje sběr a recyklaci baterií.


S Baterkožrouty hravě na recyklaci


V duchu hesla Baterie do koše nepatří“ vytváří v zapojených školách aktuálně nádoby na třídění baterií – tzv. Baterkožrouty. Děti zapojují svou kreativitu a fantazii. Hotové sběrné nádobky mohou využít ve škole, ale mohou si je odnést také domů a zapojit do sběru své rodiče. „Základní princip Recyklohraní je právě v propojení osvěty, dětské hravosti a praktické zkušenosti s tříděním. Může nás těšit, že i díky tomuto konceptu v současné době každá desátá baterka předaná v České republice na recyklaci pochází ze sběrných míst ve školách,“ dodává Hana Ansorgová, ředitelka Recyklohraní, o.p.s.


Žáci a studenti plní podobné vzdělávací a kreativní úkoly v průběhu celého školního roku. Recyklohraní také oceňuje pedagogy, kteří umí pro ekologii nadchnout své žáky. I v letošním školním roce je pro 40 nejaktivnějších připraven certifikát EKOUČITEL ROKU.


Projekt Recyklohraní aneb Ukliďme si svět, vznikl v roce 2008 a jeho cílem je informovat a vzdělávat žáky či studenty MŠ, ZŠ a SŠ z celé ČR o problémech životního prostřední a nutnosti recyklace. V průběhu školního roku jsou vyhlašovány zajímavé úkoly s environmentální tématikou. Pedagogičtí pracovníci ke své práci mohou využívat učební materiál tzv. Ekoabecedy. Zájemci o praktickou výuku třídění a recyklace se mohou zapojit do nejrůznějších sběrových akcí na podporu zpětného odběru použitých baterií a drobného elektrozařízení. Do ledna 2019 se do programu zdarma registrovalo 3694 škol. Bližší informace o aktivitách v rámci projektu, včetně fotogalerie lze najít na stránkách www.recyklohrani.cz nebo na www.facebook.com/recyklohrani. Program Recyklohraní aneb Ukliďme si svět je podporován kolektivními systémy ASEKOL, ECOBAT a ELEKTROWIN.


 


_________________________________________________________________________________

Post date: 2019-01-24 10:34:49
Post date GMT: 2019-01-24 09:34:49