Homerlive
https://www.homerlive.cz/zajem-o-ucast-v-mezinarodni-soutezi-na-jezero-milada-predcil-ocekavani-prihlasilo-se-15-mezinarodnich-tymu/

Zájem o účast v mezinárodní soutěži na jezero Milada předčil očekávání, přihlásilo se 15 mezinárodních týmů.




Do mezinárodní krajinářsko-urbanisticko-architektonické soutěže na jezero Milada se přihlásilo 15 mezinárodních týmů. Kromě  odborníků z Čech jsou přihlášeni autoři ze Španělska, Francie, Švédska, USA, Belgie, Nizozemí, Itálie či Británie.


Do konce července mohli zájemci o účast v soutěži podávat své žádosti, jejichž důležitou součástí bylo portfolio referenčních prací.


„Předmětem soutěže je krajinářské a urbanistické řešení zájmového území jezera Milada, ale i nastavení strategie jeho rozvoje. Jde o velmi složitý a komplexní úkol, který musí řešit týmy složené z odborníků různých profesí se zkušenostmi s podobnými projekty. Proto jsme už od počátku nečekali desítky žádostí, ale doufali jsme, že se přihlásí týmy, které pracovaly na podobně rozsáhlých a komplexních projektech. Výsledek co do počtu i kvality přihlášených týmů předčil naše očekávání. Listovat doručenými portfolii je opravdovým potěšením. Objevují se v nich exkluzivní krajinářské projekty, inovativní strategie rozsáhlých krajinných území i projekty rekultivace krajin zasažených těžbou. Zároveň jsou portfolia přehlídkou skvělých architektonických intervencí,“ řekla za organizátora soutěže, společnost ONplan, Karolína Koupalová.


„Nyní bude soutěžní porota vybírat podle kvality v portfoliu předložených referenčních prací a podle odbornosti soutěžního týmu 6 nejlepších uchazečů. Ti budou vyzváni, aby do konce listopadu předložili v 1. kole soutěže návrh základní vize zájmového území jezera Milada. Následně porota vybere 3 nejlepší návrhy a jejichž autoři do konce března 2021 zpracují podrobnější koncept řešeného území. V dalším měsíci pak porota z těchto 3 konceptů vybere vítěze soutěže a bude s ním jednat o uzavření smlouvy na vypracování podrobnějších studií, konkrétních projektů a strategií území,“ uvedl Walter Fiedler, ředitel Palivového kombinátu Ústí.


Zadání soutěže vznikalo pod vedením organizátora soutěže společnosti ONplan v pracovní skupině složené především ze zástupců Palivového kombinátu Ústí, vedení měst Ústí nad Labem, Chabařovice, Trmice, obce Řehlovice, zástupců Ústeckého kraje a odborníků na různá témata územního rozvoje. Do přípravy zadání byli zapojeni i obyvatelé okolních měst a obcí a hlavních aktérů. Složení pracovní skupiny se odráží i ve složení soutěžní poroty.


V závislé části poroty zasednou kromě zástupců vyhlašovatele, Palivového kombinátu Ústí s. p., Ministerstva průmyslu a obchodu i zástupci politického vedení kraje, primátor Ústí nad Labem, starosta Chabařovic, místostarosta Trmic a starostka Řehlovic. Nezávislá část poroty je složena z odborníků na krajinné plánování paní Kláry Salzmann a Jitky Trevisan, urbanistů a architektů Filipa Tittla a Jana Magasanika, odborníků na strategické plánování Ondřeje Špačka a Miroslava Janovského, krajinářky a městské plánovačky Miloty Sidorové a odborníka na posuzování vlivů staveb na životní prostředí a krajinný ráz Romana Bukáčka. Porota si k hodnocení návrhů v prvním i ve druhém kole soutěže přizve také odborníky z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.


Jezero Milada leží ve východním cípu Mostecké hnědouhelné pánve, ze severu ohraničené Krušnými horami, z jihovýchodu Českým středohořím. Celý region prošel v minulosti překotnými změnami. Od poloviny minulého století zde probíhala těžba hnědého uhlí, která byla již ukončena, což však přineslo řadu sociálních problémů. Dnes je území navraceno zpět krajině a lidem a vytvářejí se nové vazby.



Post date: 2020-08-06 15:19:49
Post date GMT: 2020-08-06 13:19:49