Homerlive
https://www.homerlive.cz/zastupitele-se-sesli-na-predposlednim-jednani-a-opet-bylo-rusno/

Zastupitelé se sešli na předposledním jednání a opět bylo rušno




Mostečtí zastupitelé jednali na svém zasedání poslední listopadový čtvrtek tři hodiny. Zpočátku se zdálo, že by vše mohlo běžet jako po másle. Nakonec ale došlo na názorové střety a třenice a jednání se ani tentokrát neobešlo bez emotivních výstupů.
Fotbalu prominuli - neprominuli

Ostrá diskuze vypukla při schvalování prominutí jedenapůlmilionového odvodu z platebního výměru Fotbalové akademii Josefa Masopusta. Částka byla akademii vyměřena za pozdní odevzdání vyúčtování dotace, a to o sedm dnů. Následná kontrola dotace byla v pořádku. Zastupitelé nakonec i přes protinávrhy a námitky opozice, která našla ve věci více otazníků, tento platební výměr těsným hlasováním FAJMu prominuli. Prominutí ostatních tří platebních výměrů, jejichž hodnota v současné době činí zhruba 290 tisíc Kč a byly fotbalové akademii vyměřeny za neoprávněné použití peněžních prostředků, zastupitelé neschválili.
Poradně přidali

Mostečtí politici schválili dodatek uzavřený mezi městem Most a Diakonií CCE – Střediskem sociální pomoci. Předmětem je žádost ředitele organizace o přesun sta tisíc korun z dotačních prostředků města na službu občanské poradny. Jak vyplynulo z jednání zastupitelů, občanská poradna má v Mostě své uplatnění, avšak z krajských dotací, potažmo ze státního rozpočtu, obdržela Diakonie méně peněz, než se původně předpokládalo.
Prodej bývalé 13. ZŠ

Zastupitelé schválili prodej objektu a přilehlých pozemků bývalé 13. ZŠ v ulici Eduarda Basse. Nemovitost získala Soukromá střední škola pro marketing a ekonomiku podnikání, a to od města za osm a půl milionu korun. V objektu bude i nadále působit tato škola. Ta má v plánu objekt zrekonstruovat a vybudovat v něm reprezentativní vzdělávací centrum, které by poskytovalo vzdělávací služby dětem a studentům od 3 let do vykonání maturitních zkoušek.
Dům pro motoristy nevznikne

Politici neschválili prodej pozemku společnosti Terri, s.r.o. v zóně na Lajsníku za účelem výstavby Domu služeb pro motoristy. S protinávrhem schválit prodej pozemku společnosti vystoupil Adolf Sigmund s tím, že prodej doporučily i komise rady města. Jeho protinávrh ale většinou hlasů neprošel.
Zastupitelé se sejdou třikrát

Hlasováním bez připomínek prošly tentokrát termíny zasedání zastupitelstev města v prvním pololetí roku 2017. Zastupitelé se ke svému rokování sejdou opět jen jednou za dva měsíce, a to v termínech 23. 2., 20. 4. a 22. 6.
Zóna Joseph

Zelenou dostal odkup dešťové kanalizace, odvedení dešťových vod a dešťové nádrže včetně pozemku v Havrani za cenu jednoho tisíce korun. Jedná se ze strany města o zpětný odkup od společnosti Severočeská vodárenská. Zastupitelé dále vzali na vědomí také informaci o vrácení dotace na odclonění průmyslové zóny Joseph, a to ve výši zhruba pět a půl milionu korun. Podpořili dále prodej pozemků v zóně společnosti Yankee Candle s.r.o. a to o celkové výměře 400 metrů čtverečných k tomu, aby si zde mohl investor vybudovat příjezdové cesty a vstupy do vznikající továrny.
Hospic má na provoz

Žádost o návratnou finanční výpomoc na přelom roku 2016 a počátek roku 2017 ze strany obecně prospěšné společnosti Hospic v Mostě ve výši čtyři sta tisíc korun zastupitelé odsouhlasili. Peníze zařízení využije na úhrady provozních nákladů. Hospic se přitom zavázal finanční prostředky vrátit ve dvou splátkách a nejpozději do konce září 2017.

KDYŽ SE PTAJÍ ZASTUPITELÉ


Měřič hluku – zbytečný luxus

O pořízení stanice na měření hluku ze strany města se zajímala zastupitelka Berenika Peštová. „Diskutovali jste nákup přístroje s Krajskou hygienickou stanicí, která uznává pouze svá měření? V momentě, kdy tady budete provádět měření vy, tak to nemusí být relevantní. Nejsou to náhodou zbytečně vyhozené peníze a nesuplujete práci někoho jiného?“ ptala se zastupitelka za ANO. Na její dotaz reagoval vzápětí primátor Jan Paparega s tím, že město na nákup přístroje vyhlásilo už veřejnou zakázku. „Měli jsme předběžnou cenu, nicméně cena v rámci otevřeného řízení se vyšplhala vysoko. V současné době jsme zakázku proto zrušili a provádíme revizi technických požadavků,“ upřesnil primátor s tím, že město bude vyhlašovat veřejnou zakázku znovu v příštím roce. „Konzultovali jsme vše i s Krajskou hygienickou stanicí i se Zdravotním ústavem a dohodli jsme jakousi formu spolupráce. Druhotně bychom tuto stanici a výsledky mohli využít v rámci případného civilního řízení,“ dodal ještě primátor.
Na zimu o milion víc

Plán zimní údržby komunikací na rok 2016 – 2017 zaujal zastupitele Jana Schillera. Zejména pak schválení dodatku na navýšení finančních prostředků na zimní údržbu pro technické služby o jeden milion korun. „Nezbyly peníze z loňského zimního období, když nebyla skoro žádná zima?“ zajímalo ho. Vedení města mu ale vysvětlilo, že veškeré finanční prostředky vyčleněné na zimní údržbu, a to ve výši šesti milionů korun, byly ze zimy do jara letošního roku vyčerpané. „Abychom si vytvořili část rezervních prostředků, tak jsme peníze vyčlenili odjinud, a to pokud by byla potřeba teď v měsících listopadu a prosinci. Bude záležet na klimatických podmínkách,“ dodal primátor.
Sprchují se fotbalisté?

Na zázemí pro děti ve fotbalové akademii Josefa Masopusta se ptala Hana Aulická. „Na žádost rodičů dětí, které tu hrají a trénují, se ptám, jestli se na FAJMu stále hraje a trénuje ve sportovním areálu?“ ptala se. „Mám informaci, že tu děti nemají k dispozici žádné zázemí, co se týče sprch, šaten… a na tréninky musí chodit již převlečené a nemají jinou možnost. Jak se k tomu postavíte?“ pokračovala s dotazy zastupitelka Aulická. Zastupitel a zároveň také předseda fotbalového klubu Josef Tancoš ujišťoval, že se tato tvrzení nezakládají na pravdě. „Jsou tu pro ně čtyři šatny a také pět sprch. Vše je vybaveno tak, jak má. Mají pro sebe celé patro,“ řekl. Zastupitelka mu ale oponovala, že s rodiči mluvila čerstvě a ti tvrdí opak. Josefa Tancoše podpořil také primátor. „Mohu to potvrdit i já, že zázemí tam je,“ uvedl Jan Paparega. Podle předsedy klubu prý někteří rodiče ale při dovážení dětí na tréninky a jejich odvozu z tréninků pospíchají, a tak prý vozí děti už převlečené do sportovního. „My jako celek se chodíme sprchovat tak, jak to má být,“ ujistil ještě Josef Tancoš.
Nemáme sociální byty

Projekty sociálního bydlení a sociální práce zajímaly zastupitelku Hanu Aulickou. „Pro nás je velký úspěch, že jsme jediné město z celé ČR, které bylo vybráno do obou pilotních projektů. Projekt Sociální práce je dvouletý. Smyslem je nabrat sociální pracovníky, kteří by se měli pohybovat v terénu a měli by umět reagovat na všechny problémy, které se vyskytují ve městě a jsou nepříznivé. Domluvili jsme spolupráci i s ředitelem městské policie. Celkem se bude jednat o čtyři pracovníky,“ informovala o projektu Sociální práce vedoucí sociálního odboru Naděžda Krupczová. K projektu Sociálního bydlení dále uvedla, že jde o projekt na tři roky. „Měli bychom vytvořit svoji koncepci, která by reagovala na tu celostátní. Město nemá sociální byty kromě Chanova. Budeme proto muset zapojit asi deset sociálních bytů a pracovat s rodinami, které v těchto bytech budou žít,“ doplnila na vysvětlenou vedoucí odboru.
Post date: 2016-12-02 10:25:38
Post date GMT: 2016-12-02 09:25:38