Zastupitelé se sešli na předposledním veřejném rokování v plném počtu

0
910

Předposlední letošní zasedání mosteckých zastupitelů bylo opět bouřlivé. Na rokování městského parlamentu se sešli tentokrát zastupitelé v plném počtu a diskutovali až do večerních hodin. Ostré diskuse a názorové přestřelky provázely zejména záměry na vybudování kluziště v parku vedle magistrátu, ale také situace okolo financování a vedení mosteckého fotbalu.

Odkup sportoviště

Zastupitelé se „zasekli“ na záměru odkoupení Sportovního areálu v Mostě v ulici Majakovského (hřiště na házenou, tenisové kurty, hřiště na volejbal, nohejbal a dětské atrakce). Opozici se nákup areálu od Ing. Jana Třešňáka za 3,7 miliónu nelíbil. „Nechováte se s péčí řádného hospodáře. Pokud ten areál koupíte, podávám trestní oznámení,“ sdělila zastupitelka za ANO Berenika Peštová. Návrh na odkup hlasováním prošel.

Peníze pro shořelou farmu

Zastupitelé podpořili padesáti tisíci korunami Farmičku u Kačky v Krušných horách, kterou vede spolek Trocha štěstí z.s. Farma v září letošního roku v důsledku závady na elektroinstalaci kompletně vyhořela. Protinávrh Jana Schillera (ANO) poskytnout spolku dar ve výši sto tisíc korun nenašel potřebnou většinu. Zastupitelé se rozhodli farmičku s hospodářskými zvířaty podpořit zejména k překlenutí nejtěžšího období při záchraně zvířat a obnově farmy. „Chceme přispět k jejímu oživení, protože farmičku navštěvují nejen děti, ale také senioři, a to včetně mosteckých,“ komentoval návrh mostecký primátor Jan Paparega.

Diabetici dostanou více

Dar ve výši pětašedesáti tisíc korun schválili zastupitelé na zřízení Edukačního centra Diahelp. Navýšit částku z původně navrhovaných pětatřiceti tisíc na šedesát pět tisíc korun se povedlo díky schválení protinávrhu zastupitele Miroslava Fencla (SMM) a zastupitelky Jany Zudové (ANO). Cílem projektu je komplexní pomoc diabetikům. Centrum bude poskytovat nejen zdravotní pomůcky, ale i odbornou literaturu a odborné konzultace těmto občanům. Částka poslouží k dofinancování nákladů projektu, který podpořil téměř sedmdesáti procenty Ústecký kraj.

Dotace pro fotbal

Politici zvedli ruku pro poskytnutí neinvestiční dotace ve výši tři sta tisíc korun společnosti FK Baník Souš, z.s. na provoz a údržbu areálu, a to pro rok 2017. Protinávrhy navýšení dotace na sedm set tisíc korun ze strany Miroslava Fencla (SMM) a Jana Schillera (ANO) hlasováním neprošly. Zastupitelé podpořili také společnost Mostecký fotbalový klub, o. p. s. finančními prostředky na dofinancování klubu na zbytek roku 2017 a to ve výši osmi set tisíc korun.

Pozemky v Josephu

Hlasováním prošel návrh na schválení prodeje části pozemků společnosti BLANKO Czechia, s. r. o. v rozvojové zóně Joseph za účelem výstavby závodu na výrobu kuchyňských dřezů.

Hospici prodlouží splátky

Bez připomínek získal většinovou podporu také návrh na prominutí splátky ve výši čtyři sta tisíc korun společnosti Hospic v Mostě, o. p. s. Hlavním důvodem, proč zastupitelé splátku hospicu prominuli, je nedostatečné financování zdravotních a sociálních služeb vyrovnávací platbou na rok 2017 ze strany Ústeckého kraje. Politici také prodloužili členství Stanislava Kostihy v dozorčí radě společnosti Hospic v Mostě do roku 2020.

Nový ředitel strážníků

Zastupitelstvo pověřilo řízením Městské policie v Mostě strážníka Jaroslava Hrvola, a to s účinností od 24. listopadu 2017. Hlasováním neprošel protinávrh Jany Zudové z ANO na vyhlášení výběrového řízení na tuto funkci. Zastupitelé do funkce ředitele dosadili Jaroslava Hrvola napřímo, a to i s ohledem na výsledky, které vykazoval v době, kdy byl pověřen řízením městského strážnictva v minulosti, a to v letech 2015 – 2017 (do doby zániku poslaneckého mandátu Bronislava Schwarze).

Rozšíření zákazu alkoholu

Většinu hlasů dostal od zastupitelů také návrh na rozšíření tzv. alkoholové vyhlášky a to o oblast Zahražan a také o ulici Pod Resslem, kde posedávají a popíjejí alkohol bezdomovci. Obě lokality zastupitelé do nové vyhlášky zahrnuli na základě podnětů od občanů, kteří za rozšíření zákazu na Zahražanech sepsali petici. Zastupitelka Hana Aulická Jírovcová (KSČM) namítala, že lidé mají zájem rozšířit vyhlášku i o další lokality, jako například v ulici Fibicha, Nezvala a další. Na to reagoval zastupitel za ANO Jan Schiller, který navrhoval uplatnit vyhlášku po celém městě. „Tomu se vůbec v budoucnu nebráníme,“ odpověděl primátor.

Zastupitelstva dopoledne?

Diskusi mezi zastupiteli vyvolal návrh na schvalování termínů jednání Zastupitelstev města Mostu v příštím pololetí. Zastupitelé si nejprve odhlasovali termíny, a to 22. února, 26. dubna a 21. června 2018. Námitky byly k době zahájení. Podle vedení města by mohla začínat jednání zastupitelstva už dopoledne, od 10 hodin. „Pokud budou zastupitelstva začínat od 10 hodin, tak z jejich projednávání vyloučíme veřejnost. Většina si bude muset vzít dovolenou a oproti nám zastupitelům jim nikdo toto volno neproplatí,“ namítal Luboš Pitín za SMM. „Bereme tyto připomínky v potaz, ale nemyslíme si, že by to bylo neobvyklé. Na kraji začínají zastupitelstva také dopoledne. Není to ale dogma a budeme o tom ještě jednat,“ přislíbil primátor Jan Paparega.

Poslední jednání Zastupitelstva města Mostu v tomto roce, kde stěžejním bodem bude schvalování rozpočtu na rok 2018, se uskuteční 14. prosince od 15 hodin.

INTERPELACE A DISKUSE ZASTUPITELŮ

Veřejné zakázky transparentně?

Zadávání a průběh některých veřejných zakázek města kritizovala zastupitelka za SMM Irena Čapková. Upozornila, že na webových stánkách města nejsou u některých veřejných zakázek uvedeny důležité údaje, například skutečně fakturované ceny. Jako příklad uvedla zakázku na opravu okapových chodníků u divadla, opravu chodníků v Albrechtické a další. Výhrady měla také k označení zakázek, které obsahují místo názvu zkratky a z nichž tak není patrné, o jakou zakázku se jedná. „V několika zakázkách nebyl podle pravidel také osloven dostatečný počet účastníků. Osloveni byli dva nebo jen tři uchazeči místo pěti…Nikde jsem také nenašla informace o třetí etapě výstavby kolumbárních zdí. Nejen, že zakázky nemůžeme kontrolovat, ale ani se o nich nic nedozvíme,“ podotkla zastupitelka Čapková a požadovala po vedení města odpověď k porušování pravidel u zakázek malého rozsahu. Primátor Jan Paparega odpověděl: „Veškeré veřejné zakázky jsou realizovány v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek a v souladu s pravidly. Veškeré smlouvy jsou v registru smluv, na vaše dotazy odpovíme písemně…“

Tři v jednom

Veřejné zakázky malého rozsahu kritizovala Berenika Peštová za ANO. Zastupitelku zajímalo, proč pořízení mobilního kluziště, jeho dodávka a připojení a také vybavení kluziště bylo rozděleno na tři samostatné zakázky a nebyly sloučeny jen do jedné. „Na základě čeho jste zadali tři zakázky malého rozsahu, když je to jedno a totéž? Soutěžil to navíc stejný dodavatel a byl schopen tyto zakázky zajistit…“ uvedla zastupitelka. S jejími námitkami vedení města nesouhlasilo. „Není to jedno a totéž. V jednom případě se jedná o stavební práce, ve druhém jde o dodávky. Není to nic proti ničemu,“ uvedl primátor Jan Paparega. Vedoucí odboru dotací František Jirásek na vysvětlenou dodal: „Je potřeba připomenout, že platí nový zákon o veřejných zakázkách, kdy oproti původnímu vypadává klauzule, že je protizákonné dělit zakázky, aby se dostaly pod hranice limitů, které jsou stanoveny. Důvodem je požadavek zákonodárců, aby se zakázky dělily.“

Neslučujte galerii s muzeem!

K věci slučování Galerie výtvarného umění v Mostě a Oblastního muzea v Mostě se vrátila zastupitelka za SMM Hana Jeníčková. Ta mimo jiné upozornila, že i když kraj nemá v této věci žádnou oznamovací povinnost, měl z hlediska dobrých vztahů město oslovit. „Apeluji na to, aby tyto dvě organizace nebyly sloučeny. Každá má jiný cíl a záměr, zdejší galerie si vede velmi dobře a odbýt celou věc s tím, že tu není stálá expozice, to není argument,“ uvedla zastupitelka. Proti záměru slučování byli i další zastupitelé města. „Měli bychom se zasadit o to, aby se tyto dvě instituce nesloučily. Kraj má tendence slučovat vše. V minulosti se slučovaly školy do obrovských aglomerátů. Nevidím v tom žádný benefit. Byla bych ráda, kdyby se o tom jednalo! Sloučení se mi nelíbí. Mluví se o oživení, ale co by to konkrétně mělo být?“ dotazovala se senátorka Alena Dernerová. Primátor ale ujistil, že o záměru slučování a důvodech chce město ještě jednat s hejtmanem.

Co nového na hipodromu?

Na budoucnost hipodromu v Mostě se ptala ve své interpelaci Hana Jeníčková. „Na hipodromu se změnil vlastník, zastupitelstvo nemá už delší dobu žádné ucelené informace. Co si nový vlastník na hipodromu představuje, kam bude hipodrom směřovat, nejméně v příštím roce atp. Ráda bych požádala o souhrnné informace,“ požadovala Hana Jeníčková a v souvislosti s hipodromem upozornila na porušení zákona o obcích. „Porušen byl při poslední valné hromadě na hipodromu, kdy zástupce města hlasoval o odvolání ing. Smolíka bez souhlasu zastupitelstva města, což se stát nemělo,“ podotkla zastupitelka. Vedení města slíbilo, že na příští zasedání zastupitelstva pozve ředitele hipodromu, který představí záměry a výhledy na rok 2018.

Měřte fotbalu stejně!

K rozdílné podpoře jednotlivým mládežnickým fotbalovým klubům v Mostě měl výhrady zastupitel Miroslav Fencl ze SMM. „Fotbal hrát neumím, ale vadí mi přidělování dotací pro jeden klub a pro druhý ne. Rozdělujete fotbal jako takový, spíš by se mělo vše sloučit. Baník Souš bude mít příští rok sté výročí, mluvíte o něm mnozí jako o srdcové záležitosti a pak místo toho, abyste mu přiklepli dotaci 700 tisíc, tak ruku nezvednete. Nechápu, proč jste tak hlasovali a velmi mě to mrzí. Mrzí mě, že fotbal rozdělujete na části – jsou tam ale naše děti, mostecké děti! Je jedno, jestli jich tam je teď deset, pak jich tam může být sto…“ namítal Miroslav Fencl. Primátor jej ujistil, že Baník Souš nebude opominut. Na jeho podporu jsou v rozpočtu města vyčleněny finanční prostředky ve výši jednoho milionu korun.

Nešikovné parkování

Kritizovali ho zastupitelé, a to zejména v oblasti ulice Česká a v lokalitě „U Jeptišek“. Zde nechalo město nově zřídit kolmá parkovací místa namísto dřívějšího šikmého stání. „Nevím, jestli jste tam zkoušeli zaparkovat. Jsou tam kolmá místa, a kdyby se tam vjíždělo na šikmo, tak je to v pořádku, ale na kolmo se tam nedá zajet! Možná máte menší auta. V České ulici je podobný problém, nešlo by to změnit?“ dotazoval se zastupitel za ANO Jan Schiller. Primátor ale namítal, že do této části jezdí a zaparkovat se tam dá. „Já bych se tam také nedostala, když tam stojí jedno auto vedle druhého, zaparkovat se tam dost dobře nedá. Možná jezdíte mikroautem, ale s větším autem to nejde…“ přidala se k Janu Schillerovi senátorka Alena Dernerová.

Revitalizace u 4. ZŠ terčem kritiky

Revitalizaci okolí 4. ZŠ v ulici Talicha kritizovala zastupitelka za ANO Berenika Peštová. „Která firma tuto zakázku vyhrála? Nebyla to opět zakázka malého rozsahu? Ta práce je něco strašného?“ postěžovala si. Nesouhlasil s ní ale primátor Jan Paparega. „Upravili jsme tu veřejné prostranství, kterého si dlouho nikdo nevšímal. My jsme s prací spokojeni. Prováděly ji technické služby a nemyslím si, že by tam bylo něco špatně…Pokud máte nějaké konkrétní výhrady, můžeme věc prověřit a na místo se podívat…“ přislíbil primátor.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!