Zastupitelstvo: Dámy omluví pány…

0
1691

„Dámy omluví pány, když odloží své svršky…“ Těmito slovy zahájil primátor Jan Paparega předprázdninové zasedání zastupitelstva. Ve chvílích, kdy rtuť teploměru přesahovala třiatřicet stupňů. Jednací sál statutárního města, kam se už léta slibuje klimatizace, musely zachraňovat desítky ventilátorů, aby se dalo „udýchat“ více než čtyřhodinové rokování.

Na hřišti hrozí oběšení

Zastupitelé odhlasovali poskytnutí finančního daru 122 tisíc korun na rekonstrukci dětského multifunkčního hřiště v areálu mosteckého hipodromu. Město se rozhodlo peníze na opravu hřiště poskytnout i z toho důvodu, že je držitelem více než dvaačtyřiceti procent akcií této společnosti. Stávající hřiště je podle revizní zprávy zastaralé a většina atrakcí značně shnilá a poškozená. Hrozí tu mnohá nebezpečí včetně například rizika oběšení u skluzavek.

Nováčci ve funkcích

Politici delegovali zastupitele a radního Karla Novotného (ČSSD) do dozorčí rady společnosti Hipodrom Most a.s. Nahradí tak zesnulého Jiřího Kašpara. Zastupitelé také odvolali z funkce manažerky prevence kriminality města Mostu Ilonu Kozlovou a na její místo dosadili zaměstnankyni magistrátu Veroniku Louckou.

Nový hokej klub

Město Most založilo nový sportovní klub – „Mostecký hokejový klub s.r.o“. Zastupitelé rozhodli o zřízení nového hokejového klubu za účelem provozování a rozvoje ledního hokeje a jiných sportů v seniorských kategoriích a zachování „dospělého“ hokeje v Mostě. Do orgánů společnosti jako jednatele klubu zvolili Vladimíra Kubíka a Luboše Pitína. Do dozorčí rady společnosti pak delegovali Karla Novotného, Milana Hriba a Tomáše Kubala.

Kam dotace od těžařů?

Politici také zvedli ruku pro poskytnutí dotací z prostředků věnovaných Vršanskou uhelnou dámskému házenkářskému klubu Baník Most ve výši půl milionu korun. Po sto tisících odhlasovali HK Baníku Most a Sport Most na podporu mládežnického sportu a práce s mládeží. Tenisový klub Most dostal pětasedmdesát tisíc korun, společnost RAPRINT sto padesát tisíc korun na podporu koncertů pořádaných ve sportovní hale a tři sta tisíc korun Podkrušnohorské technické muzeum na provoz a činnost.

Odpustky pro hospic

Hlasováním prošlo odložení první splátky návratné finanční výpomoci ve výši dvě stě tisíc korun společnosti Hospic v Mostě z 31. května na 31. srpna 2017. Na žádost zastupitelky Hany Aulické, aby město zvážilo, zda hospici splátku kvůli nedostatečnému financování sociálních služeb na rok 2017 ze strany Ústeckého kraje a hrozbě zániku zařízení zcela neodpustit, přislíbil primátor Jan Paparega tento návrh projednat s tím, že případné prominutí splátky by mělo zastupitelstvo projednávat 7. září 2017.

Noví investoři v zónách

Schválen byl prodej pozemků společnosti KUHN – Immobilien Bohemia s.r.o. v rozvojové zóně Pod Lajsníkem na výstavbu komerčně servisního a montážního areálu střediska s prodejním skladem. Stejně tak schválili zastupitelé i odprodej více než padesáti tisíc metrů čtverečných pozemků v průmyslové zóně Joseph společnosti BLANCO International GmbH k výstavbě závodu na výrobu kuchyňských dřezů a kuchyňských zařízení do domácností. Jednat by se mělo o třetí největší závod této společnosti v Evropě s výrobou až 600 000 dřezů ročně.

Více pitné vody v Josephu

I přes výtky opozice nakonec hlasováním prošel návrh na financování výměny čerpadel pitné vody v průmyslové rozvojové zóně Joseph a to ve výši zhruba 564 tisíc korun. Město chce zkapacitnit přívod pitné vody hlavně z toho důvodu, aby do zóny mohli přicházet noví zájemci. Stávajících pět investorů totiž dosavadní kapacitu pitné vody zcela vyčerpali. Opozice navrhovala, aby si noví investoři zkapacitnění zaplatili sami.

Na KREDENC nedostanou

Zastupitelé neodhlasovali, i přes protinávrhy opozice, dotace ve výši 1 600 000 korun pro Mostecký fotbalový klub o.p.s. Podporu sto tisíc korun nezískal ani zajímavý projekt ústeckého spolku KULT na netradiční formu divadla pod názvem KREDENC. Ta se měla realizovat na trati Lovosice – Most, a to prostřednictvím vlakových vagónů s využitím obřích loutek, potenciálu krajiny, světelných instalací, za účasti herců a akrobatů, kteří by měli provázet diváky příběhy inspirovanými legendami a historií Českého středohoří.


Nulová tolerance hazardu v Mostě neprošla

Nejvypjatější diskuse na zastupitelstvu se točila kolem bodu, který byl zařazen až na konec programu. Jednalo se o návrh novely obecně závazné vyhlášky o provozování hazardních her na území města. Zastupitelé ale k tomuto bodu nepřijali žádné usnesení.

Zastupitelé jednali o návrhu novely vyhlášky o hazardních hrách, která by znamenala větší regulaci hazardu ve městě od 1. ledna 2018 a vymezovala některá místa ve městě a dobu, kdy je hazard regulován. V diskusi k předkládané novele vystoupil zastupitel Luboš Pitín za SMM a dotazoval se, proč navrhuje vedení města novelu vyhlášky s účinností až od 1. 1. 2018, nikoliv dříve, například od 1. srpna 2018. „Je něco, co by této dřívější účinnosti bránilo? Jinou vyhlášku jsme tady rušili na poslední chvíli a tuto dáváme půl roku dopředu, aby si ještě další provozovatelé rychle stačili herny zřídit,“ podotkl zastupitel Pitín. To ale vedení města rezolutně odmítlo. „Je to samozřejmě nesmysl. Rozhodli jsme se pro tento termín proto, že většina provozovatelů má udělené oprávnění na provozování heren na celý tento rok. Chtěli jsme, aby to korespondovalo shodně s rozpočtem statutárního města Mostu pro rok 2018. I většina metodik doporučuje časovat tuto vyhlášku od prvního ledna. Samozřejmě to ale není dogma,“ vysvětlil náměstek primátora Marek Hrvol.

Opoziční zastupitelé v rámci diskuse vystoupili s protinávrhem vydat obecně závaznou vyhlášku o úplném zákazu hazardu ve městě. Protinávrh vznesla Lubomíra Mejstříková za ANO. „V našem návrhu je samozřejmě konstatováno, že herny, které mají v současné době platné povolení, budou končit postupně. Není zde uvedeno, že bychom od 1. 1. 2018 chtěli zrušit veškerou činnost související s hazardem. Jde o to, že by postupně herny ve městě měly umírat. Až teprve v roce 2020 by „umřeli“ i ti poslední, kteří dostali oprávnění v roce 2010,“ doplnila k protinávrhu Berenika Peštová z ANO. K předkládanému protinávrhu se přidala za klub KSČM i zastupitelka Hana Aulická Jírovcová. „Za klub KSČM vyjadřujeme podporu nulové toleranci k hazardním hrám, a to i přes přijatou novelu zákona, která provozování heren dosti zpřísňuje,“ podotkla zastupitelka Aulická. Protinávrh Lubomíry Mejstříkové ale potřebnou většinu nenašel a stejně tak zastupitelé neodhlasovali ani původní návrh vydat novelu obecně závazné vyhlášky o omezení provozování některých hazardních her. „Tímto hlasováním tedy platí stávající varianta, kterou považuji za nejméně vhodnou a nejhorší,“ dodal k výsledku hlasování primátor Jan Paparega.


Řachy a petardy: „Teď to tu bude vypadat jako někde v Sýrii“

Zastupitelé „shodili“ se stolu zrušení vyhlášky, kterou se reguluje používání zábavné pyrotechniky v Mostě.

Nad zrušením obecně závazné vyhlášky týkající se používání zábavné pyrotechniky se podivoval zastupitel Miroslav Fencl (SMM). „Vadí mi, že se tato vyhláška ruší. Předpokládal bych, že se udělají pouze legislativní úpravy a jinak se tato vyhláška zachová. Když ji zrušíme, můžeme se dočkat, že to tady bude vypadat jako někde v Sýrii, kdy budou moci všichni nekontrolovatelně používat zábavnou pyrotechniku v průběhu celého dne od rána do večera,“ podotkl zastupitel s tím, že zrušení vyhlášky by přispělo k k nespokojenosti občanů a zejména občanů Souše. „Z autodromu, z Hněvína i Matyldy, když jsou velké závody, jsou ohňostroje časté. Takže tu máme nejen hluk a porušování protihlukové vyhlášky, ale teď i ohňostroje,“ postěžoval si Miroslav Fencl. Mimo jiné připomněl, že město v minulosti vydalo vyhlášku k používání zábavné pyrotechniky na přání občanů, kdy v době vánočních svátků po městě nekontrolovatelně létaly petardy, pyrotechnika obtěžovala staré lidi a psy a celkově rušila atmosféru Vánoc. Vznesl protinávrh, aby se vyhláška pouze legislativně upravila, ale nerušila. „Je sice pravda, že pokud bude pyrotechnika používána v době nočního klidu, tak si můžeme stěžovat u městské policie. To jsme už také praktikovali, ale městská policie nestačí zareagovat a než dojede na místo a zjistí, kde se co děje, tak už ti lidé u ohňostroje nebudou,“ upozornil.

K možnosti zachovat regulaci zábavné pyrotechniky ve městě se přidal i zastupitel Luboš Pitín. Apeloval na zastupitele, že město dělá úkony k vyhlášce o zábavné pyrotechnice v souladu s legislativními změnami až na poslední chvíli. „V červenci vstupuje v platnost nový zákon, který je k zábavné pyrotechnice velmi liberální,“ upozornil. Také Jan Schiller (ANO ) navrhoval tento bod stáhnout z programu. Zastupitelé nakonec hlasovali o protinávrhu zastupitele Miroslava Fencla, který bojoval za zachování regulace používání zábavní pyrotechniky ve městě a měl by omezovat místa a čas využívání zábavné pyrotechniky. Protinávrh ale neprošel a potřebnou většinu nezískal ani původně předkládaný návrh. Usnesení tak zastupitelé nepřijali, stejně jako v případě novely vyhlášky o omezení hazardu ve městě.


Občané říkají NE zákazu hazardu

Občané Mostu přišli zastupitele žádat o nepřijetí nulové tolerance hazardu v Mostě. Město by podle nich zákazem hazardu přišlo o desítky milionů korun, které většinou putují na podporu mládežnického sportu.

Apelovat na zastupitele, aby nedošlo k přijetí vyhlášky, která by nastolila nulovou toleranci hazardu a zabránila městu, aby přišlo o výnos ve výši téměř 80 milionů korun z hazardu do městské pokladny, přišel na zastupitelstvo jednatel sportovního klubu DHK Baník Most Rudolf Jung. „Sportovní kluby si uvědomují, že jsme historicky financováni ze sázek, z hazardu a výnosů z této činnosti. Nemáme s tím ale v žádném případě morální problém a myslím si, že ani naše společnost, která je k tomuto problému hodně tolerantní,“ řekl.

Dále upozornil, že kdyby došlo k zákazu automatů ve městě, vyrostly by nelegální herny. „Lidé by se přesunuli k hazardu, ze kterého má výnosy jen státní rozpočet. Represe, když překročí jistou mez, může být kontraproduktivní,“ řekl dále ve svém příspěvku a upozornil, že momentálně je vyhláška ministerstva financí natolik restriktivní, že postačuje. „Zákazem hazardu bychom se zbavili příjmů do rozpočtu města, nikdo nevymýtí touhu lidí hrát, jen se zkrátí rozpočet. Vážíme si podpory města. Když porovnáme příjmy z výherních hracích přístrojů a automatů s penězi, které jdou sportovním klubům, je to stejná částka. Chci apelovat, aby zastupitelé nepodlehli a nedělali takovou regulaci, která by snížila příjem do pokladny města, ale spíše naopak,“ podotkl.


Mostečanka žádá kastraci toulavých koček

O kastraci toulavých koček žádala v diskusi občanů jedna z obyvatelek města Mostu. Hlavním důvodem, proč žádala o tuto službu, je skutečnost, že dochází k jejich nekontrolovanému množení.

Žena mimo jiné upozornila, že kočky, které jsou ve městě přemožené, bývají nemocné. Není podle ní v silách dobrovolníků těmto zvířatům pomoci a často trpí. „Mnoho měst řeší tuto situaci prostřednictvím odboru životního prostředí a ke kastraci koček přistupuje a službu hradí. Přispívají na kastraci koček i soukromým majitelům. Toulavé kočky se odchytávají, kastrují a vrací do své lokality. Nejde o příliš náročnou akci organizačně ani finančně,“ upozornila Mostečanka. Podle ní by byl pro kočky lepší domov, a proto se o tyto kočky snaží starat různé organizace a dobrovolníci. „Tyto spolky ale nezvládají nápor a finanční zátěž, kterou nesou samy či pouze za podpory hodných lidí, kteří přispívají. Suplují činnost, o kterou by se mohlo starat město,“ je přesvědčena žena. Ta mimo jiné také podotkla, že mostecký útulek pro opuštěná zvířata věnuje péči zejména psům. Záchraně koček se podle ní ve městě pozornost nevěnuje. „Kdyby byly tyto toulavé kočky kastrované, byly by její šance na život větší. Chtěla jsem proto apelovat, zda by město nezvážilo možnost kastrace toulavých koček a zda by nepřispívalo i na kastrace koček soukromých majitelů. V okolních státech je to běžná praxe, aby nedocházelo k nekontrolovatelnému přemnožení,“ podotkla ještě diskutující.

Je milé, že se nám snažíte pomoct

Ve svém dalším příspěvku Mostečanka poděkovala městu Most za protihlukovou vyhlášku. „Bydlím v ulici Národního odboje a musím říct, že autodrom tuto vyhlášku vůbec nedodržuje. Je ale milé vědět, že se nám nějakým způsobem snažíte pomoc,“ konstatovala ještě na závěr.


Špunty do uší moc nefungují!

Na nerespektování protihlukové vyhlášky si přišlo zastupitelům postěžovat více občanů.

„Mizerně se nám žije. Jsou tu starousedlíci a senioři. Závidíme mladým, kteří ráno jedou do zaměstnání. Pro nás tehdy končí pobyt venku a tam můžeme až po šesté večer. Není to už k životu,“ podotkla Nina Hladká. Neskrývala radost, že město nechalo vydat protihlukovou vyhlášku na přání obyvatel, připustila ale, že se nic nezměnilo. „Porušování vyhlášky se stalo pravidelností každý víkend, naše stížnosti jsou předávány, ale situace je stále stejná. Rachot je slyšet i přes zavřená okna,“ komentovala aktuální situaci. Připomněla, že obyvatelé, kteří žijí v Souši, se do domů nastěhovali ještě dříve, než vznikl autodrom. Jako liché také označila srovnání, kdy by si někteří vyměnili bydlení na sídlišti v problematických sedmistovkách za bydlení v Souši. „Každý, kdo přijde na návštěvu, nás lituje. Lítost nám ale nepomůže. Kdy se dočkáme konečně slušného a klidného bydlení, které bychom si v blízkosti autodromu přáli a snad i zasloužili? Jak dlouho budeme ohrožováni hlukem, který ohrožuje i naše zdraví. Snad nebudeme muset chodit se sluchátky, které nosil Otík z filmu Vesničko má středisková… Špunty jsou naprosto nefunkční!“ uzavřela svůj diskusní příspěvek.


Příliš hlučné dětské hřiště

Stížnost občanů na hlučnost hřiště v ulicích F. Malíka a J. Ševčíka přednesl jeden z obyvatel v této části města. V „žaludku“ lidem leží zdejší atrakce pro děti, která vyluzuje otravné zvuky.

Dětské hřiště v okolí sídliště na Liščím Vrchu má podle občanů nevhodné herní prvky. „Instalovala se sem kovová točna, na které si děti hrají. Ty zjistily rychle, že místo her by mohly na této točně skákat, čímž vytvářejí velmi nepříjemný zvuk, který obtěžuje. Na podlaze točny jsou použity hliníkové nýty, které se skákáním dětí trhají, takže se vytváří ještě větší hluk,“ popsal situaci v sídlišti Jiří Třasák. Pro odstranění hluku navrhl městu konkrétní opatření a úpravy. Mimo jiné také variantu, aby se nechaly vyměnit hliníkové nýty za kovové. „Poté by již neměl být žádný hluk slyšet. Doufám, že návrh uvážíte a změny provedete,“ doufá občan.


Jak je to s pozemky ve Vtelně…

Dotazovali se někteří lidé v souvislosti s nedávnou změnou územního plánu.

„Jsem majitelkou pozemku ve Vtelně, tento pozemek byl nyní zařazen jako pozemek – orná půda. Byl ale vyjmut z půdního fondu trvale a byl označen v šestém územním plánu jako stavební parcela. Moje vnučka se ptala, jestli bude koridor, který je tu umístěn v tomto plánu, nebo ne. Bylo jí řečeno, že tento biokoridor tam nebude a že tento pozemek zůstává pozemkem stavebním. Chci se proto zeptat, na základě čeho to bylo změněno a tento pozemek, ačkoliv byl vyjmut ze zemědělského půdního fondu, byl vrácen zpět jako orná půda?“ zajímalo Boženu Zdeborskou. Vedení města jí přislíbilo odpověď.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!