Zmizelí sousedé aneb Vzpomínky na holocaust

0
4255

Na zmizelé sousedy i dětské oběti holocaustu vzpomenou žáci lomské školy. Během školního roku budou pátrat po osudech lomských židovských rodin a žlutými krokusy si vzpomenou na dětské oběti holocaustu. Nové školní projekty připravil s učitelským sborem Jakub Ozaňák pověřený vedením místní základní školy. Děti chce aktivní formou přivést k zájmu o město a jeho minulost.

Pátrání po osudech

Z původní početné židovské komunity v Lomu po druhé světové válce nezbylo mnoho rodin. Na všechny, které se z města vystěhovaly nebo jejich členové zemřeli během druhé světové války, si v novém školním roce chtějí vzpomenout děti ze základní školy. „V rámci projektu Zmizelí sousedé budeme s dětmi pátrat po osudech židovských rodin. Zajedeme společně například do mosteckého archivu a budeme hledat záznamy o židovských dětech, které v Lomu navštěvovaly školu. Děti se budou ptát pamětníků ve svém okolí. Věřím, že když se děti takto aktivně zapojí do pátrání po historii obce, budou mít k Lomu jiný vztah. Mnohá místa ve městě vyjdou z anonymity. Děti už budou vědět, kdo tam dříve žil, kdo dům postavil a jaký byl jeho další osud. Lom se stane více jejich městem, než když o něm nevědí téměř nic. Dějepis by neměl být pouze snůška historických dat, které děti zapomenou dřív, než skončí školní rok. Co samy vypátrají a zjistí, to jim v hlavách už zůstane,“ říká Jakub Ozaňák. Do pátrání po zmizelých sousedech se děti pustí hned od září. Podle Jakuba Ozaňáka se na projekt už těší. „Je to pro ně něco nového. Dobrodružství historie. Mluvili jsme o tom před koncem školního roku a byly nadšené,“ doplnil Jakub Ozaňák.

Kameny zmizelých

Lomská škola se zapojí také do projektu Kameny zmizelých. Stolpersteine, česky též Kameny zmizelých (doslova „kameny, o které je třeba zakopnoutpohledem“), jsou dlažební kostky s mosazným povrchem vsazené do chodníku před domy obětí holocaustu a nacistického režimu. Původně šlo o projekt německého umělce Güntera Demniga. „Chceme tyto kameny umístit před domy, kde dříve žily židovské rodiny, které se staly obětí nacismu,“ vysvětlil Jakub Ozaňák. V České republice byly Kameny zmizelých instalovány poprvé v roce 2008. Najít se dají například v Praze, Brně nebo Teplicích. Od tohoto školního roku budou také v Lomu. Kdo si text na nich bude chtít přečíst, bude se muset sklonit. Nevědomky tak uctí památku konkrétního člověka i všech šesti milionů Židů, kteří byli za války zavražděni.

Krokusy za židovské děti

Druhý projekt, kterým chce lomská škola uctít židovskou komunitu v Lomu, je projekt Krokus. „Připojíme se k projektu, který realizuje irská organizace Holocaust Education Trust Ireland ve spolupráci s Oddělením pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze,“ uvedl Jakub Ozaňák. Projekt je určený žákům starším 11 let a běží již několik let na školách nejen v Irsku, ale po celém světě a každoročně se do něj zapojují další a další školy. Na mnoha školách se z něj stal dlouhodobý projekt. „Holocaust Education Trust Ireland nám zdarma poskytne cibulky žlutých krokusů, které na podzim děti zasadí na školní zahradě jako připomínku jednoho a půl milionu židovských dětí a tisíců dalších dětí, jež zemřely během šoa. Výsadba bude mít tvar Davidovy hvězdy. Jedná se o druh krokusů, které by měly vykvést 27. ledna na Mezinárodní den památky obětem holocaustu,“ vysvětlil dále Jakub Ozaňák. V minulém roce se projektu zúčastnilo více než padesát pět tisíc studentů z Irska a Evropy. Letos se k nim připojí i děti z Lomu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!